czwartek, 30 stycznia 2014

Borówka amerykańska czyli 13 zdrowotnych powodów, dla których powinniśmy je jeść !

Hej

Fakt, borówki amerykańskie do najtańszych owoców nie należą, ale za to do najzdrowszych już tak! Warto więc zainwestować w nasze zdrowie. Są bardzo smaczne, a jedzone regularnie przyniosą nam wiele korzyści. Niżej przedstawiam 13 powodów dla, których powinniśmy sięgać po borówki codziennie np. po obiedzie jako deser.

Dlaczego warto jeść borówki amerykańskie ?

1. Po pierwsze z pośród 40 owoców i warzyw uważanych za naturalne źródła antyutleniaczy borówki zawierają ich najwięcej. Walczą zatem z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do powstawania miażdżycy, zawałów serca oraz udarów.
2. Są dobrym źródłem błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Dlatego powinny po nie sięgać nie tylko osoby na dietach redukcyjnych.
3. Pomagają w usunięciu toksyn z organizmu.
4. Mają silne właściwości przeciwwirusowe i bakteriobójcze.
5. Skutecznie działają w profilaktyce chorób nowotworowych. Hormony roślinne zawarte w borówkach zwane fitoestrogenami blokują działanie enzymów przyczyniających się do powstawania nowotworów hormonozależnych takich jak nowotwór piersi, wątroby czy tarczycy. Kwas foliowy i egalowy, które również znajdują się w tych pysznych owocach, mają działanie hamujące rozwój raka płuc, macicy, krtani oraz przełyku.
6. Działają dobroczynnie na nasz układ nerwowy oraz skórę.
7. Chronią wzrok, przeciwdziałają chorobom siatkówki oka, zmęczeniu oka, a także pomagają w zaburzeniach mikrokrążenia gałki ocznej.
8. Owoce borówki działają podobnie jak insulina, regulując poziom cukru we krwi. Są zatem pomocne w leczeniu cukrzycy. Wyciąg z liści borówek jest jednym ze składników mieszanki ziołowej dla diabetyków.
9. Borówki są bogate w witaminy A, B, C, PP. Zawierają wiele pierwiastków i minerałów takich jak: selen, cynk, mangan czy miedź. Zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu, zmniejszając "zły", tym samym chronią przed chorobami serca. To dzięki sporej zawartości błonnika cholesterol jest usuwany wraz z toksynami.
10. Regulują ciśnienie krwi oraz poprawiają krążenie przez uszczelnienie naczyń krwionośnych, poprawiają elastyczność i prawidłową przepuszczalność naczyń włosowatych.
11. Poprawiają istniejące połączenia w mózgu, stymulują regenerację neuronów oraz usprawniają komunikację między komórkami. Zatem odwracają przychodzące z wiekiem ubytki pamięci.
12. Pektyny i liczne drobne nasionka zawarte w owocach wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.
13. Działają przeciwbólowo i uspokajająco. Dodatkowo syrop z borówek leczy infekcje układu oddechowego i kaszel.

Jak widać nie na darmo przez niektórych są nazywane najzdrowszymi owocami świata. Są naturalnym lekiem na wiele schorzeń cywilizacyjnych, a przy tym są rewelacyjne w smaku. Dlatego pamiętajmy o nich podczas zakupów i nie żałujmy na nie paru groszy, ponieważ  nie ma nic lepszego niż inwestycja w nasze zdrowie.

pozdrawiam, Daria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jak zostawisz po sobie ślad i dasz znać co myślisz o moim artykule :)
Liczę na szczerość, ale proszę o kulturę słowa.
Dziękuję za odwiedziny ;)