niedziela, 19 stycznia 2014

Jabłka - zapomniany dar natury

Hej !

Zastanawiałam się od czego zacząć moje zdrowotne przemyślenia i doszłam do wniosku,że zacznę od czegoś co jest przez większość lubiane, bardzo zdrowe, ale niestety trochę pomijane w codziennym jadłospisie. Co to takiego? Nasze polskie ( tym razem nie dziewczyny) jabłka !

Takie oto banalne jabłko może nam przynieść wiele zdrowotnych korzyści jeżeli na stałe włączymy je do naszego jadłospisu. Stare przysłowie powiada" One apple a day keeps a doctor away" co w przetłumaczeniu oznacza iż jedno jabłko dziennie pozwoli nam trzymać się z daleka od lekarza. Mimo iż przysłowie stare, prawda o nim jest wciąż aktualna. Dlaczego ?Otóż jabłka zawierają wiele cennych witamin takich jak : A, B1, B2, E oraz C, która wzmacnia nasz układ odpornościowy. Osobiście polecam wybierać te mniejsze ponieważ zawierają więcej witaminy C.Owoce jabłoni, których rozróżnia się ok 10 tys. odmian, posiadają w swoim wnętrzu dodatkowo pektyny, które pozwalają na pozbycie się z organizmu metali ciężkich takich jak ołów oraz kobalt. Tak więc wszyscy palacze i mieszkańcy dużych, zanieczyszczonych miast, jabłka w dłonie! Swoją soczystość zawdzięczają wodzie, której przypada ok 83% całości owocu, a oryginalny " jabłkowy" smak pochodzi z połączenia kwasu jabłkowego i cytrynowego oraz cukrów prostych.

Jabłka mają w sobie wiele cennych składników odżywczych, o których można by pisać godzinami jednak nie mogę zakończyć postu bez wspomnienia o tych, które dla mnie, kobiety są bardzo istotne. Jabłka wspomagają odchudzanie dzięki zawartości błonnika ( w tym wspomniane przeze mnie pektyny), który wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, jednocześnie pomagając w zaparciach. Drugim "kobiecym" plusem jabłek jest fakt iż pomagają naszemu organizmowi lepiej przyswoić wapń, który poprawia wygląd włosów, paznokci oraz zębów.

Na koniec, nie zapominając o panach - jabłka pomagają obniżyć ilość złego cholesterolu LDL na rzecz podwyższenia dobrego HDL, co za tym idzie zapobiegają zawałom serca. Wspominam o panach, ponieważ według statystyk to właśnie mężczyźni są bardziej narażeni na choroby serca.


Tak więc jedzmy jabłka na zdrowie !

p.s. Osobiście polecam jeść jabłka na surowo, ponieważ nie tracą one wtedy swoich cennych wartości takich jak witamina C.

pozdrawiam, Daria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jak zostawisz po sobie ślad i dasz znać co myślisz o moim artykule :)
Liczę na szczerość, ale proszę o kulturę słowa.
Dziękuję za odwiedziny ;)