wtorek, 19 kwietnia 2016

3 DOMOWE LEMONIADY

Hej !

Zdecydowanie spragniona już jestem lata, plaży słońca i zimnych napoi chłodzących dlatego przygotowałam zdrowe, domowe lemoniady, które chodź trochę mnie do tego przybliżą :) Przedstawię tradycyjną lemoniadę cytrynową, z owoców leśnych oraz ananasową.


1. LEMONIADA CYTRYNOWA

Składniki :

- 1 cała cytryna
- 1 solidna łyżka miodu
- woda gazowana
- kostki lodu
- ew. mięta do ozdoby

Do szklanki wlewamy sok z cytryny, trochę wody oraz miód i mieszamy łyżką do połączenia składników. Dodajemy kostki lodu i uzupełniamy wodą.


2. LEMONIADA Z OWOCÓW LEŚNYCH

Składniki :

- 200 gramów owoców leśnych (ja użyłam mrożone)
- 1 łyżeczka cukru dark muscovado
- ew. miód do dosłodzenia
- woda gazowana

Owoce przekładamy do garnka, dodajemy trochę wody i cukru i gotujemy na dosyć sporym ogniu, aż do zredukowania na gęsty sos. Następnie blendujemy na gładką masę i 1/3 przekładamy do pojemniczka na kostki lodu. Po paru godzinach gdy lodowe kostki z sosu owocowego są gotowe możemy przygotować lemoniadę. Zaczynamy od wlania ok 4 łyżek sosu owocowego (tego niezamrożonego) do szklanki, dolania trochę wody gazowanej, ewentualnego miodu do dosłodzenia i dokładnego wymieszania. Na koniec dodajemy lodowe kostki i uzupełniamy wodą

3. LEMONIADA ANANASOWA

Składniki : 

- 1 świeży ananas
- woda gazowana
- ew. miód do dosłodzenia

Obranego ananasa kroimy na mniejsze części, pozbywając się twardego środka, który nie będzie nam potrzebny. Kroimy na mniejsze kawałki, blendujemy na gładką masę i tak samo jak w lemoniadzie nr 2 przekładamy do pojemnika na lód. Lemoniadę przygotowujemy od wlania 6 łyżek ananasowej pulpy, dodania kostek lodowych, dosłodzenia do smaku i uzupełnienia wodą.


Mam nadzieję, że któryś z pomysłów zagości i w Waszej kuchni. Pozdrawiam !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jak zostawisz po sobie ślad i dasz znać co myślisz o moim artykule :)
Liczę na szczerość, ale proszę o kulturę słowa.
Dziękuję za odwiedziny ;)